Klimatyzacja Warszawa - serwis klimatyzacji, montaż klimatyzatora. Przeglądy urządzeń klimatyzujących. Bezpłatna wycena klimatyzacji domu, klimatyzacji biura oraz klimatyzacji mieszkania​

Czy klimatyzacja to wentylacja?

Klimatyzacja czy wentylacja
Czy klimatyzacja to wentylacja? Odpowiedzi na często zadawane pytania.

Udostępnij

Czy klimatyzacja to wentylacja?

Klimatyzacja, jak i wentylacja pomagają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Chociaż łatwo pomylić je w języku potocznym, wpływają na powietrze na różne sposoby.

Czym się różnią i co należy w związku z nimi wziąć pod uwagę? W tym artykule wyjaśnimy różnicę między nimi.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja może być realizowana m.in. za pomocą pompy ciepła powietrze-powietrze montowanej na ścianie, przenośnego klimatyzatora, konwektora wentylatorowego lub belki chłodzącej. Urządzenia te przetwarzają powietrze w pomieszczeniach i modyfikują jego właściwości poprzez chłodzenie i usuwanie wilgoci. Jest to nawet ważniejsze dla komfortu mieszkania niż chłodzenie, ponieważ wilgoć jest nieprzyjemna dla skóry.

Korzyści z klimatyzacji

Większość ludzi korzysta z klimatyzatorów, aby wygodniej przebywać w swoich domach lub biurach podczas gorącej i wilgotnej pogody. W ekstremalnych warunkach klimatyzatory mogą chronić osoby starsze i inne wrażliwe osoby przed problemami zdrowotnymi spowodowanymi wysoką temperaturą. Są używane w wielu obiektach komercyjnych nie tylko w celu zwiększenia komfortu, ale także w celu zmniejszenia stresu cieplnego delikatnych maszyn, takich jak komputery, oraz ograniczenia psucia się żywności w sklepach spożywczych i restauracjach.

Wydajny system klimatyzacji to idealne rozwiązanie do sterowania klimatem — doskonałe do ogrzewania i chłodzenia domu lub firmy oraz utrzymywania komfortowej temperatury przez cały rok.

Co to jest wentylacja?

Wentylacja zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jest to ważne, ponieważ zapewnia przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, ale przede wszystkim utrzymuje zdrowe powietrze.

System wentylacyjny stale zastępuje „stare” powietrze świeżym powietrzem z zewnątrz, dzięki czemu zarazki i inne zanieczyszczenia, takie jak CO2 lub inne ścieki biologiczne, są usuwane z otaczającego powietrza.

Klimatyzacja i wentylacja

Montaż oraz serwis

Czy klimatyzacja i wentylacja to jest to samo?

Chociaż zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja zapewniają chłodzenie, również do pewnego stopnia się różnią.

Ponieważ klimatyzatory przetwarzają powietrze, nie usuwają z niego zapachów związanych z codziennym życiem. Zapachy te są spowodowane m.in. przez gotowanie, oddychanie i pranie ubrań. Podczas gdy pompa ciepła powietrze-powietrze pomaga ogrzewać budynek w chłodniejszych miesiącach, nie jest w stanie zmniejszyć obciążenia wilgocią spowodowanego kąpielą i sauną – nawet gdy jest używana do ogrzewania.

Jakie są różnice między klimatyzacją a wentylacją?

Większość systemów klimatyzacyjnych ściennych lub okiennych nie zapewnia wentylacji. Zostały zaprojektowane w celu obniżenia temperatury i wilgotności powietrza, a robią to poprzez recyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja oznacza po prostu, że zużyte i „brudne” powietrze w pomieszczeniu jest usuwane i zastępowane nowym, świeżym i bogatym w tlen. Klimatyzacja z osobną jednostką sprawia natomiast, że powietrze w pomieszczeniach podlega recyklingowi i zmienia się jego jakość m.in. przez ochłodzenie lub usunięcie wilgoci. Klimatyzacja nie wprowadza świeżego powietrza do mieszkania, chyba że ma funkcję jego wentylowania. Na szczęście coraz więcej klimatyzatorów wyposażona jest w specjalne filtry powietrza poprawiające jego jakość przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniej temperatury.

Chcesz otrzymywać od nas wiadomości?

Podaj swój adres e-mail

Więcej do odkrycia

Klimatyzacja cennik
Klimatyzacja

Klimatyzacja cennik

Poznaj ceny klimatyzacji. Klimatyzacja Warszawa, ceny. Cena montażu klimatyzacji. Ceny klimatyzatorów

Potrzebujesz klimatyzacji do biura lub domu?

Zapewnimy Ci dobry klimat

Klimatyzacja w Twojej firmie